Papier firmowy: Englisch Brunnen Elbing oraz zaświadczenie: Zakład Piwowarsko-Słodowniczy "Żuławy" w Elblągu

Typ: DŻS Rok publikacji: 1951 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS 15 a/25 biblioteka cyfrowa link Języki: ger, pol Hasła kluczowe:
  • Druki ulotne - 20 w.
  • Oferty reklamowe - 20 w.
  • Druk urzędowy - 20 w.
Data dodania: 16.09.2016

Papier firmowy „Englisch Brunnen Elbing”. Nazwa pochodzi od kupców angielskich. Udający się z handlem na wschód ok. 1580 r. zatrzymali na postój i odkryli źródło doskonałej wody, nadano mu nazwę "angielskie źródło". W 1880 roku założono nową spółkę, która aby wykorzystać sławę starego źródła, nazwała się „Brauerei Englisch Brunnen”. Jej celem było prowadzenie browaru i związanych z nim zakładów pomocniczych. Wyposażony był w najlepsze urządzenia, własne wagony chłodnicze oraz ciężarówki do wysyłki piwa. Zakład posiadał również połączenie z Koleją Nad Zalewem i wielką siecią niemieckich kolei. Duże zasługi dla rozkwitu firmy wnieśli kolejni dyrektorzy i kierownicy (m. in Max Hardt, Georg Deppe, Alexander Müller) oraz Johannes Adischkewitz - pracował w Englisch Brunnen już od 1887 r., w 1905 r. otrzymał prokurę i kierował firmą w latach 1908-1945. Na rewersie druku o wymiarach 7,5 x 16,2 cm - zaświadczenie o wykorzystaniu płatnego urlopu wypoczynkowego przez Maciejewskiego Franciszka w dniach 05.02-10.02.1951 r. Zaświadczenie wydał Wydział Personalny Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych "Żuławy" w Elblągu, zatwierdził kierownik sekcji personalnej (podpis nieczytelny). [Dokumenty zakupione przez Bibliotekę Elbląską (druki ulotne: nadbitki, listy, druki urzędowe, weksle, pokwitowania etc.) - pochodzą z kolekcji Tomasza Spionka].