Pani ... . za upowszechnianie czytelnictwa i popularyzację konkursu – Książki mówią o morzu – druk okolicznościowy

Typ: DŻS Rok publikacji: 1992 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 Sygnatura: DŻS - VII.12 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - historia - 20 w.
  • Obchody i uroczystości - 20 w.
  • Biuro Organizacyjne Dni Morza Elbląg '92
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Elblągu
Data dodania: 18.04.2020

Jak co roku, w 1992, władze miejskie i wojewódzkie (wówczas jeszcze) przygotowywały zestaw imprez kulturalnych poświęconych Obchodom Dni Morza na Bulwarze Zygmunta. Do działań kulturalnych związanych z tą imprezą zaproszono również Wojewódzką Bibliotekę Publiczną (WBP) im. C. K. Norwida w Elblągu. Biblioteka odpowiedziała na zaproszenie poprzez przygotowanie specjalnego Harmonogramu Obchodów „Dni Morza” w WBP, w którym przedstawiła swoje działania w tym zakresie. Wśród licznych imprez, jednym z nich był trwająca od lutego do czerwca 1992 roku, konkurs czytelniczy – „Książki mówią o morzu”. Konkurs miał trwać kilka miesięcy od lutego do czerwca, gdzie zaplanowano jego zakończenie. Na konkurs biblioteka od władz miała otrzymać 3.000 000 zł (duża kwota, ale przed denominacją w 1995 r.). W ramach kwoty przeznaczonej na ten konkurs, przygotowano specjalne druki okazjonalne o różnej treści. W tym druku widocznym obok, Dyrekcja Biblioteki dziękuje wybranym pracownikom za przygotowanie tego wielomiesięcznego konkursu. Znamiennym jest treść druku, zwraca się do kobiety, pracownicy biblioteki, to były lata 90-te ubiegłego wieku, zawód bibliotekarza, był wówczas sfeminizowany. Na ponad stu kilkunastu pracowników biblioteki, „za ladą” pracowało wtedy tylko trzech mężczyzn i kilku innych w sekcji technicznej. Obecnie (2020 rok) w czasach komputeryzacji, te proporcje wahają się w granicach 45 %. Druk jest kserowany, czarno-biały z charakterystycznym logiem WBP w Elblągu. Pod spodem treści widnieje pieczęć i podpis Dyrektora Biblioteki mgr Krystyny Greczycho, z datą czerwiec 1992. Na tle czarno-białego druku, wyróżnia się przygotowana przez Komitet Organizacyjny Obchodów Dni Morza w Elblągu mała kolorowa samoprzylepna naklejka z logo - Dni Morza Elbląg’ 92. Co ciekawe, każdy egzemplarz tego okazjonalnego druku, posiadał na odwrocie, w górnym lewym rogu. Swój indywidualny pisany ołówkiem numer – w tym przypadku 50. Pięć pozostałych druków okazjonalnych z tego konkursu znajdziecie pod tymi linkami: o treści - Podziękowanie za udział w konkursie …, Praca została wyróżniona …, Praca została nagrodzona …. Zaproszenie na uroczyste zakończenie konkursu …. Zaproszenie na uroczyste zakończenie konkursu ksero ….