Pachoły folwark Pachollen – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Pachoły, wieś w gminie Stary Dzierzgoń
  • Prakwice, wieś w gminie Stary Dzierzgoń
  • Nowiny, wieś w gminie Dzierzgoń
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 13.04.2020

Do naszej bibliotecznej kolekcji zdjęć z fragmentami niemieckich map w zbiorze Dokumentów Życia Społecznego, na których widać majątki z zabytkowymi zabudowaniami znanych lub mniej znanych niemieckich rodów. Należy również, to przedstawiające wieś Pachoły z folwarkiem Pachollen lub (Paccullen). Obecnie jest to osada w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Należy wspólnie do sołectwa z Prakwicami. Niedaleko miejscowości znajduje się inna wieś z kolekcji opisana, gdzie indziej. Wieś po raz pierwszy została wzmiankowana w dokumentach z roku 1408, jako wieś pruska na 22 włókach. Pierwotna nazwa brzmiała Bacculen.(Paccullen). Wiemy, że istniał tu dwór, lecz po nim został tylko Park dworski z 3 ćwierci XIX w., nie wpisany jednak do rejestru zabytków. Park, ten jest dość dobrze widoczny na mapie. Po wpisaniu w wyszukiwarkę, Wortala Historycznego haseł – „majątek”, „folwark”, „zdjęcie mapy”.