P. Rami [...] Dialecticae libri duo [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1580 Miejsce publikacji: Francofurti Autor:
  • La Ramée, Pierre de
  • Macllmaine, Rollo
Strony: 128 Sygnatura: SD.XVI.992 (Ob.6.II.3232) biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 16 w.
  • Dialektyka
  • Retoryka
  • Humanizm
  • Macllmaine, Rollo
  • La Ramée, Pierre de (1515?-1572)
Data dodania: 08.11.2022

Szkocka edycja łacińskiego podręcznika dialektyki autorstwa francuskiego uczonego Piotra Ramusa. Kartę tytułową zdobi sygnet drukarski przedstawiający pegaza unoszącego się nad kaduceuszem trzymanym przez dwie uściśnięte dłonie. Z Dialektyki korzystano jako podręcznika na europejskich uczelniach, zwłaszcza tych protestanckich. W XVI i XVII wieku dzieło było więc chętnie tłumaczone na języki obce. Doczekało się też licznych edycji łacińskich i naukowych komentarzy. Autorem tej szkockiej edycji był Rollo Macllmaine, który wysoko cenił edukacyjną użyteczność pracy Ramusa, a zwłaszcza zawarte w niej poetyckie i retoryczne exempla. Badacz opatrzył dzieło we wstępie listem dedykacyjnym, którego adresatem był brytyjski polityk Edmund Docwra. Macllmaine podkreśla w nim szerokie zastosowanie sztuki dialektyki, w tym także w polityce i medycynie. Właściwą część dzieła otwiera wstęp autorstwa samego Ramusa, który przybliża czytelnikowi historyczne źródła  swoich badań (prace Arystotelesa, Archimedesa i Agricoli). Po nim w dwóch księgach omawia dwie gałęzie dialektyki - inventio i iudicium, przypisując tym samym dialektyce teorię przedmiotu i formy komunikacji, a retoryce stylistyczną i oralną część prezentacji. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Ob.6.II.3232-Ob.6.II.3233.