Oświadczenie w sprawie zarejestrowanego urządzenia poligraficznego druk wydany przez Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk z dnia 8 marca 1972 roku - druk urzędowy

Typ: DŻS Rok publikacji: 1972 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [1], Sygnatura: DŻS – XVII.3 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - kultura - 20 w.
  • Elbląg - cenzura - 20 w.
  • Biblioteki – organizacja – 20 w.
  • Powiatowa Biblioteka Publiczna w Elblągu
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 01.07.2020

Opis dokumentu

Czasami w zbiorach Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Elbląskiej, możemy zapoznać się z interesującymi parami dokumentów, charakterystycznymi dla poprzedniego systemu polityczno-gospodarczego. Tak jest w przypadku 3 dokumentów związanych z działalnością "państwowej cenzury" w latach 1970-tych. Powiatowa Biblioteka Publiczna (PBP) w Elblągu, mieszcząca się przy ulicy Wojska Polskiego 1, nabyła w ramach swojej działalności publicznej, powielacz spirytusowy. Zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami, ten fakt zgłosiła urzędowi cenzury, jakim, był - Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. W związku z tym Kierownik Biblioteki otrzymał od Powiatowego Pełnomocnika Wojewódzkiego Urzędu Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk w Gdańsku przy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Elblągu odpowiednią instrukcję postępowania z dokumentami rejestracyjnymi "aparatów do powielania dokumentów". Trzeba było wypełnić jeszcze dwa inne druki, widoczne obok - "Oświadczenie w sprawie zarejestrowanego urządzenia poligraficznego" oraz "Kwestionariusz rejestracyjny bibliotecznego powielacza spirytusowego". W oświadczeniu, które składał Kierownik PBP (tutaj Włodzimierz Martin) w Elblągu znalazła się informacja, że do zarejestrowanego przez "cenzurę" urządzenia poligraficznego prowadzona będzie dokumentacja zgodnie z odpowiednimi przepisami. Dalej w dokumencie znalazła się pieczęć i osobisty podpis Kierownika PBP oraz data 8 marzec 1972 rok.