Ostpreußisches Volkstum um die ermländische Nordostgrenze

Typ: Książka Rok publikacji: 1937 Miejsce publikacji: Königsberg,Berlin Autor:
  • Riemann, Erhard
Strony: X, 406 Sygnatura: IV.9 Warmia i Mazury biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Obyczaje ludowe
  • Warmia i Mazury
  • Etnografia
Data dodania: 07.06.2010

Książka dotyczy kultury ludowej na terenach pn. – wsch. Warmii (sam autor wywodził się z miejscowości Iwanzowo w powiecie świętomiejskim, na terenie dzisiejszego obwodu kaliningradzkiego i tej miejscowości poświęcił swoją pracę). Książka składa się z trzech (poza wstępem) części: 1sza opisuje historyczne wykształcenie się krajobrazu kulturowego północno-wschodnich rubieży Warmii, druga – budowę miejscowego domu chłopskiego i zagrody, trzecia (najobszerniejsza) zajmuje się zwyczajami związanymi ze świętami w roku oraz z etapami życia (ciąża, narodziny, połóg, pierwszy rok życia, zaręczyny i ślub, śmierć i pogrzeb). Książka zawiera fotografie i ilustracje (w tekście), natomiast za opaską przytroczoną do wewnętrznej strony tylnej okładki znajdują się mapy (jedna papierowa służąca jako „baza” z odwzorowaniem opisywanych terenów i 42 przezroczyste, pergaminowe mapki historyczno-kulturowe do przykładania na mapę „podstawową” z zaznaczeniem np. staropruskich okręgów, komturstwa Balga, rozprzestrzenienia północnoniemieckich form budownictwa mieszkalnego, drewnianych sygnaturek, różnych zwyczajów świątecznych (kolędnicy z gwiazdą, jeździec na siwym koniu, taniec strzemienny w karnawale).