Ostpreussische Heimatliteratur. Ein Ratgeber und Wegweiser

Typ: Książka Rok publikacji: 1922 Miejsce publikacji: Königsberg Autor:
  • Plenzat, Karl
Strony: 302 Sygnatura: 34383 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Bibliografia - literatura wschodniopruska - (19 - 20 w.)
  • Bibliologia – 20 w.
  • Plenzat, Karl (1882-1945)
Data dodania: 18.07.2018

Opracowany w porządku historyczno - chronologicznym bądź zgodnie z chronologią publikowania alfabetyczny wykaz wschodniopruskiej literatury ojczystej. Bibliografia obejmuje najważniejsze dzieła literackie od 1850 roku, starsze ujęte zostały tylko w uzasadnionych, szczególnych wypadkach. W książce zewidencjonowano ponad tysiąc sześćset pozycji literackich. Główne kategorie tematyczne to: geografia, przyroda, język, etnologia, historia, gospodarka, konstytucja, prawo i ich historia, szeroko pojęty system oświatowy i jego historia, życie kościoła, piśmiennictwo, filozofia, muzyka i teatr, ochrona zabytków, sztuki piękne etc. Autorem publikacji jest Karl Plentzat (1882-1945) - niemiecki pedagog i etnolog. Publikacja mająca pełnić funkcję przewodnika powstała przy współpracy profesorów i naukowców z Gdańska, Królewca, Braniewa i Kwidzyna.