Ostpreuβen seine Vergangenheit, Gegenwart und Zukunft 2. Heft Vortrag des Oberpräsidenten der Provinz Ostpreuβen […]

Typ: Książka Rok publikacji: [1915] Miejsce publikacji: München Illustracje: 42 Strony: [ 4 ]; 58 Sygnatura: 34863b biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusy Wschodnie – historia
  • Prusy Wschodnie – odbudowa prowincji – 20 w.
  • Nadprezydenci prowincji Prusy Wschodnie – 20 w.
  • Tortilowicz von Batocki – Friebe, Adolf (1868-1944)
  • Tortilowicz von Batocki – Friebe, Adolf – przemówienie – Berlin – 1915 rok
Data dodania: 10.12.2018

Publikacja będąca serią wojennych publikacji Deutscher Bund Heimatschutz, organizacji powstałej na początku XX wieku, której głównym celem działalności była szeroko pojęta ochrona niemieckiego dorobku historycznego, przyrodniczego, kulturowego, przyrodniczego etc., tematycznie związana z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością Prus Wschodnich. Zeszyt drugi tej serii zawiera treść przemówienia wygłoszonego w Berlinie 16 marca 1915 roku przez nadprezydenta prowincji Prusy Wschodnie – Adolfa Tortilowicza von Batocki – Friebe (1868-1944). Max Johann Adolf Otto Tortilowicz von Batocki-Friebe był pruskim prawnikiem, politologiem i politykiem , nadprezydentem Prus Wschodnich w latach 1914-1916 oraz 1918-1919. Wygłoszony tekst nawiązuje do historii regionu sięgając czasów zakonu krzyżackiego, najazdów tatarskich i wojen napoleońskich, koncentruje się na obecnej sytuacji gospodarczo – politycznej i zadaniach jakie stoją przed zarządzającymi i obywatelami prowincji w zakresie odbudowy zniszczonego wojenną pożogą regionu, które to działania zostały zapoczątkowane już w 1915 roku. Treść przemówienia wzbogacają liczne ilustracje dokumentujące osobliwości regionu oraz ogrom zniszczeń wojennych. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. 34863a -34863b.