Ostpreuβen seine Vergangenheit, Gegenwart und Zukunft 1. Heft

Typ: Książka Rok publikacji: [1915] Miejsce publikacji: München Illustracje: 110 Strony: [ 2 ]; 168 Sygnatura: 34863a biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusy Wschodnie – historia
  • Prusy Wschodnie – architektura, budownictwo
  • Prusy Wschodnie – odbudowa prowincji – 20 w.
  • Heimatschutz – Prusy Wschodnie – 20 w.
  • Lindner, Werner (1883-1964)
Data dodania: 10.12.2018

Publikacja będąca serią wojennych publikacji Deutscher Bund Heimatschutz, organizacji powstałej na początku XX wieku, której głównym celem działalności była szeroko pojęta ochrona niemieckiego dorobku historycznego, przyrodniczego, kulturowego, przyrodniczego etc. Heimatschutz to jedna z najważniejszych idei oraz jeden z największych ruchów społecznych na ziemiach niemieckich. W słowie tym jego twórcy i animatorzy zawarli sens wszelkich działań prowadzonych na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego bliskiej ojczyzny — Heimat. Sama idea i ruch nie ograniczały się tylko do aktywności, której sednem była ochrona przyrody, opieka nad zabytkami czy świadome kształtowanie krajobrazu. Ruch ochrony stron ojczystych miał za zadanie kształtować i wpływać na właściwe postawy wobec własnej, bliskiej ojczyzny. Zeszyt pierwszy serii, tematycznie związanej z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością Prus Wschodnich zawiera kilkadziesiąt rozpraw naukowców i specjalistów m.in. z zakresu architektury, budownictwa, mieszkalnictwa, osadnictwa, kształtowania krajobrazu wschodniopruskiego zarówno w przeszłości jaki i w czasach współczesnych autorom, możliwości i sposobów odbudowy powojennej prowincji etc. Praca zbiorowa powstała pod redakcją dr inż. Wernera Lindnera (1883-1964) – niemieckiego architekta, zaliczanego do ważniejszych propagatorów, działaczy i przedstawicieli ruchu ochrony stron ojczystych. Treść materiału wzbogacają liczne ilustracje i szkice dokumentujące osobliwości kultury świeckiej i sakralnej regionu, ogrom zniszczeń wojennych etc. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. 34863a -34863b.