Origo Characteris Sclavonici, Vulgo dicti Cirulici Paucis generatim monstrata Ortus vero & progressus Characteris, Vulgo dicti Glagolitici, pluribus sigillatim descriptus tanquam eximia Historiae Linguae Sclavonicae Pars [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1727 Miejsce publikacji: [Berlin] Autor:
  • Frisch, Johann Leonhard
Strony: 19, Sygnatura: Pol.8.II.279 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Frisch, Johann Leonhard (1666 - 1743)
  • Historia pisma
  • Cyrylica
  • Głagolica
  • Gimnazjum zum Grauen Kloster w Berlinie
Data dodania: 17.12.2019

Wykład wygłoszony w dniu 2 kwietnia1727 roku przez Johanna Leonharda Frischa (1666 - 1743), dotychczasowego konrektora, obejmującego stanowisko rektora w berlińskim Gimnazjum zum Grauen Kloster po zmarłym Christophie Friedrichu Bodenburgu (1678 - 1726). Tematem wzbogaconego ilustracjami wykładu  jest pochodzenie i kształtowanie się alfabetów słowiańskich: cyrylicy i głagolicy. Jednocześnie z Frischem na stanowisko konrektora awansowany został dotychczasowy subrektor Carl Andreas Hennings, na stanowisko subrektora - Martin Georg Christgau (1697 - 1776), a na stanowisko kantora - Jakob Ditmar.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.