Ordnung welcher massen es mit der Fischerey auf dem Churischen Haabe / mit den Strömen/ mit Lieferung des Zinsfisches…

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1589 Miejsce publikacji: [S.l.] Strony: [11] K. Sygnatura: Pol.7.III.1055 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Prusy - prawo - 16-17 w.
  • Zalew Kuroński - przepisy - 16-17 w.
  • Bursztyn - poławianie - prawo - 16-17 w.
  • Rybołówstwo - prawo - 16-17 w.
Data dodania: 26.11.2014

Porządek zawierający przepisy odnośnie rybołówstwa na Zalewie Kurońskim, wydany przez Georga Friedricha – margrabiego Brandenburgii, księcia w Prusach oraz Szczecina, Pomorza, Kaszubów i Wendów, Karniowa na Śląsku. Uregulowane są kwestie dotyczące m. in. sprzedaży ryb, a także schwytanych bobrów i wydr oraz pozyskanego bursztynu, ryb oddawanych jako dziesięcina, dozwolonych do użytku rodzajów sieci, obowiązków mistrza rybackiego i tzw. strandknechta. Omówione są także sankcje karne wobec rybaków za przestępstwa niezwiązane bezpośrednio z ich zawodem, a polegające np. na używaniu nieprzystojnych słów w gospodzie, nieczczeniu dnia świętego. W tekście marginalia, ozdobne inicjały, winiety. Druk współoprawny, sygn. Pol.7.III.1053-Pol.7.III.1059. Format bibliograficzny: 2. Pieczątki: 6, 10, 11, 12, 20, 21. Dawne sygnatury: GG.1. Zewnętrzne oznaczenia: NT. Krawędzie przycięte - nakrapiane; Typ oprawy (materiał) - papier; obleczenie – czarne ( marmurek); pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie przedarcia/ubytki; średnie zabrudzenia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.