Orationes aliqvot recitatae in Academia Witebergensi eo tempore... Philippi Melanthonis...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1560 Miejsce publikacji: Witebergae Strony: [42] K. Sygnatura: Pol.6.II.1551 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Crell, Paul (1531-1579)
  • Druk okolicznościowy - 16 w.
  • Vincentius, Petrus (1519-1581)
  • Major, Georg (1502-1574)
  • Kazania i homilie - 16 w.
  • Melanchthon, Philipp (1497–1560)
Data dodania: 04.09.2014

Mowy, kazania, wiersze okolicznościowe, wspominające życie Philippa Melanchthona (1497–1560) (właśc. Philipp Schwartzerd), napisane przez profesorów uniwersytetu w Wittenberdze: Georg Major, Caspar Peucer, Winshemius Artis, Peter Vincentius, Paul Crell, Petrus Vincentius Vratis. Profesor Melanchthon - reformator religijny, najbliższy współpracownik Marcina Lutra, współtwórca reformacji, zreorganizował szkolnictwo i wprowadził szkołę humanistyczną w Niemczech, która stała się wzorcem dla szkół na Śląsku i Pomorzu. Studiował języki klasyczne (w tym hebrajski) oraz literaturę antyczną na uniwersytetach w Heidelbergu i Tybindze. Druk wydany w oficynie Veit Kreutzer (15..-1578). Druk współoprawny (klocek introligatorski) - sygn. Pol.6.II.1545-Pol.6.II.1551. Format bibliograficzny: 4. Pieczątki: 1, 10, 11, 20. Dawne sygnatury: R.5. Przed kartą tytułową rękopiśmienny spis treści. Na karcie tyt. znak własnościowy: Gotofredi Zamelii..... 1652.... Zewnętrzne oznaczenia: NT. Typ oprawy (materiał) - brązowa skóra (tłoczenia ślepe); okładziny - deski; zapinki - mosiężne haczykowate na skórzanych paskach (uszkodzenia górnej zapinki, brak fragmentu skóry z tłokiem plakiety na tylnej okładzinie); pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; średnie przedarcia/ubytki; niewielkie zażółcenia/zbrązowienia; średni stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.