Oratio de vera nobilitate eam non in natalium splendore, neque in opum affluentia…

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1646 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Mylius, Michael
Strony: 6 K. Sygnatura: Pol.7.II.914 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Mylius, Michael (1603-1652)
  • Mowy oratorskie
  • Moskorzowski, Gratusa (1627-1660)
  • Gimnazjum Elbląskie
Data dodania: 16.09.2013

Oracja wygłoszona przez ucznia Hieronima Gratusa Moskorowskiego (Moskorzowskiego) (1627-1660) (późniejszego działacza ariańskiego, autora diariusza) w czasie tzw. święta „Encanii” (upamiętnienie rocznicy przekazania budynku Gimnazjum) w obecności ówczesnego rektora szkoły Michaela Myliusa. Tematem oracji było prawdziwe szlachectwo, które nie przejawia się w wysokim urodzeniu czy zamożności, lecz w cnocie. Na końcu druku zamieszczane zwyczajowo wiersze z gratulacjami i życzeniami dla Moskorowskiego autorstwa jego kolegów - innych gimnazjalistów. Dokument wydany w Elblągu w drukarni Achatiego Corelliego. Oprawa – tektura (marmurek), zdobione (nakrapiane) krawędzie. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol. Pol.7.II.912-Pol.7.II.915.