Opuscula Iuridico-Practica Regnum Poloniae, Terrasque Prussiae Regalis, concernentia

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1685 Miejsce publikacji: Dantisci Autor:
  • Nixdorff, Johannes
Illustracje: 14 k. tabl Strony: 194, [2] K. Sygnatura: Pol.7.I.60 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Nixdorff, Johannes (1625-1697)
  • Prusy - prawo - historia
  • Sądownictwo - historia
  • Polska - prawo - 17 w.
Data dodania: 22.10.2013

Kompendium z zakresu sądownictwa i prawa sądowego w XVII w. autorstwa adwokata i prawnika Jana Nixdorfa (1625-1697). W 1666 r. mianowany przez Jana Kazimierza sekretarzem królewskim, w 1675 r. objął stanowisko radcy prawnego Rady Miejskiej w Gdańsku. Jest autorem szeregu cennych prac prawniczych – w tym dotyczących prawa procesowego. Druk wydany w formie kieszonkowej (134 x 77 mm) w oficynie Fryderyka Rhetiego. Do tekstu dołączono 14 tablic. Przed kartą tytułową zapiski rękopiśmienne. Oprawa druku – papier (niewielkie zagniecenia, ubytki i przedarcia); obleczenie – wielobarwny marmurek; krawędzie – nakrapiane. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Klocek introligatorski (druk współoprawny), sygn. Pol.7.I.60-Pol.7.I.62.