Opuscula aliquot Erasmo Roterodamo castigatore et interprete...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1514 Miejsce publikacji: Colonie Autor:
  • Erasmus, Desiderius
Strony: [32] K. Sygnatura: Inc.II.10 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Erasmus, Desiderius (1466?-1536)
  • Erazm z Rotterdamu (1466?-1536)
  • Agricola, Rudolf (1443?-1485)
  • Geldenhauer, Gerhard (1482 -1542)
  • Teksty łacińskie – 16 w.
  • Dorpius, Martinus Naldicenus (1485-1525)
Data dodania: 05.10.2015

Praca Erazma z Rotterdamu (1466?-1536) (właśc. Gerhard Gerhardson) - niderlandzkiego filologa, filozofa, pedagoga, jednego z czołowych humanistów renesansu, propagatora kultury antycznej, pisarza, katolickiego duchownego. Autor powołuje się na przykłady mądrych myślicieli Marcusa Porciusa Cato, Syruza Publiliusa, Rudolfa Agricola (1443?-1485) (właśc. Huysman) - pisarza nowołacińskiego, filologa, poetę, tłumacza oraz Martinusa Dorpiiusa (1485-1525). W tekście epigram Gerardo Noviomago na cześć Erazma z Rotterdamu. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Inc.II.6-Inc.II.21. Format 4°. Dawne sygnatury: A.9, A.9.Miscell.I. Przed kartą tytułową rękopiśmienny spis treści. Na k. tyt. znak własnościowy "Simon Loitz, No. 64" oraz zapiski rękopiśmienne. Niektóre druki ozdobione czerwonymi rubrykami oraz inicjałami. Typ oprawy (materiał) - skóra (oprawa mnisza); obleczenie koloru brązowego; okładziny - deski; zdobienia oprawy - tłoczenia ślepe; zapinki na skórzanych paskach. Pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; znaczne zacieki/zaplamienia; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. Duże uszkodzenia grzbietu. Brak fragmentu przedniej okładziny, brak zapinek i ich przednich zaczepów. Uszkodzenia kapitałek. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.