Ogrodniki niemiecka nazwa Baumgart – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Ogrodniki, wieś w gminie Milejewo
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 13.04.2020

Kolejne zdjęcie z kolekcji, przedstawiające fragment niemieckiej mapy z miejscowością Ogrodniki, po niemiecku Baumgart. Większa część, kolekcji tych fotografii przedstawia miejscowości z wartościowymi zabytkami po rodach niemieckich, lub pozostałościami po ich dawnych majątkach. W tym przypadku, takich resztek nie ma, a osada Ogrodniki powstała na początku XIV wieku. Do dziś można obejrzeć obelisk 700-lecia istnienia wsi (w jej centrum przed sklepem). Wieś położona jest w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, około 3 km na północ od Milejewa. Miejscowość w roku 1457, na mocy przywileju nadanemu Elblągowi, przez króla Kazimierza Jagiellończyka, weszła razem z okolicznymi miejscowościami w granice terytorium miasta Elbląga. Po zaborach miejscowość znalazła się w granicach Prus, a następnie Republiki Weimarskiej, w okresie międzywojennym na terytorium III Rzeszy. Od roku 1945 ponownie w granicach Polski. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa elbląskiego. W odległości około 2 km od wsi znajduje się Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Inne miejscowości (przynajmniej większość), z poniemieckimi zabytkami znajdziecie po wpisaniu do naszego Wortala – słów „majątek”, „folwark” lub „zdjęcie mapy”.