Ogłoszenie Miejski Komitet F.J.N w Elblągu Zawiadamia Wyborców Że Dnia 15.03.1976 ... - afisz

Typ: DŻS Rok publikacji: 1976 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - VIII biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - historia - 20 w.
  • Wojewódzka Rada Narodowa w Elblągu - wybory
  • Miejski Komitet Frontu Jedności Narodu w Elblągu - wybory
Data dodania: 09.11.2017

W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajdziemy dość dużą reprezentację dokumentów związanych z wyborami z różnych okresów. Można je przejrzeć w prowadzonym przez nas Elbląskim Wortalu Historycznym. Z 1976 roku pochodzi kolekcja 4 plakatów o tytule -" Ogłoszenie Miejski Komitet F.J.N (Front Jedności Narodu) w Elblągu Zawiadamia Wyborców Że Dnia... ".Z treści afiszy dowiadujemy się, że Miejski Komitet FJN zawiadamia wyborców o spotkaniu kandydatów na posłów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i radnych Wojewódzkich Rad Narodowych. Cztery afisze o tym tytule różniły się od siebie tylko datą i miejscem spotkań, godzina była zawsze ta sama 17.00. Afisz informujący o spotkaniu 15 marca 1976 roku wyznaczał spotkanie kandydatów w Szkole Podstawowej Nr 21 przy dawnej ulicy Powrotnej (obecnie Zbyszka Godlewskiego). FJN obejmował związki zawodowe, partie polityczne - Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą (PZPR), Zjednoczone Stronnictwo Ludowe (ZSL), i Stronnictwo Demokratyczne (SD) oraz inne organizacje społeczne i społeczno-polityczne. Realizował cele polityczne PZPR i był jej podporządkowany. Przewodniczącym zostawał zazwyczaj przewodniczący lub zastępca przewodniczącego Rady Państwa. Front Jedności Narodu był aktywnie zaangażowany w wybory do Sejmu i rad narodowych poprzez monopol na zgłaszanie kandydatów – do 1976 w praktyce, następnie całkiem oficjalnie. FJN mobilizował społeczeństwo do ogólnopolskich oraz lokalnych akcji społecznych.  Możemy dotrzeć do pozostałych trzech dokumentów po wpisaniu do wyszukiwarki Wortala hasło - "Ogłoszenie Miejski Komitet" oraz po wpisaniu słów - "Terminarz spotkań" uzupełniający kolekcję dokument.