Offentlichs und inn warhait wolgegrünts Ausschreiben, der ubelbefridigten Ständ inn Frankreich, die sich Mal Content nennen ..

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1575 Miejsce publikacji: [Strassburg] Autor:
  • [Estienne, Henri]
Strony: [72] K. Sygnatura: Pol.6.II.1450 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Francja - historia - 16 w.
  • Estienne, Henri (ok.1531-1598)
  • Spory religijne -16 w.
  • Pamflet - 16 w.
Data dodania: 09.10.2014

Historyczna relacja tłumaczona z francuskiego na niemiecki na temat wojen religijnych we Francji, toczonych w XVI w. przez katolików z hugenotami – francuskimi wyznawcami kalwinizmu. Najbardziej znanym epizodem tych wojen była tzw. „noc św. Bartłomieja”, podczas której z inspiracji Katarzyny Medycejskiej wymordowano hugenotów, zwabionych do Paryża pod pretekstem ślubu córki Katarzyny Medycejskiej Małgorzaty de Valois z Henrykiem Nawarskim. Anonimowy autor druku [prawdopodobnie w tłumaczeniu Henri Estienne], opisuje Katarzynę jako podstępną i żądną krwi, ale także zepsutą i niemoralną, co miało ją ostatecznie dyskredytować jako kobietę i władczynię. Na końcu druku zamieszczono wierszowane pamflety, w których szczególnie podkreśla się „niezgodny z naturą” fakt rządzenia przez „kurę” – Katarzynę kogutami, czyli mężczyznami z jej otoczenia. W tekście ozdobniki drukarskie: inicjały, winiety. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.6.II.1450-Pol.6.II.1451. Format bibliograficzny: 8. Pieczątki: 1, 10, 11. Dawne sygnatury: C.7, Il 367. Inne znaki własnościowe: na k. tyt. rękopiśmienne adnotacje: Pol.6.II.1450 - Fischart ; Pol.6.II.1451 - C. Vilmar ... Marb. 1846. Krawędzie przycięte - nakrapiane ; typ oprawy (materiał) -biały pergamin (oprawa z japem) ; obleczenie – koloru zielonego ; oprawa - miękka (brak wszystkich wiązań) ; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów ; średnie zabrudzenia ; niewielkie zacieki / zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.