Oeuvres de Nicolas Boileau Despréaux avec des éclaircissements historiques donnés par lui même. Nouvelle ediotion. Augmente’e de la vie de l'auteur par Mr. Des Maizeaux. Tome premier

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1746 Miejsce publikacji: Dresde Autor:
  • Boileau-Despréaux, Nicolas
Illustracje: 1 Strony: [ 2 ]; XXXVIII; [ 2 ]; 138; [ 2 ]; 366 Sygnatura: 92406/1 biblioteka cyfrowa link Języki: fre, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Boileau-Despréaux, Nicolas - antologia dzieł
  • Boileau-Despréaux, Nicolas - Przemówienie do króla
  • Boileau-Despréaux, Nicolas - Satyry
  • Boileau-Despréaux, Nicolas - Listy
  • Boileau-Despréaux, Nicolas (1636-1711)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 17.09.2021

Opis dokumentu

Oeuvres de Nicolas Boileau Despréaux … (Drezno, 1746) - pierwszy tom francuskojęzycznej publikacji zawierającej dzieła Nicolasa Boileau-Despreaux (1636-1711) - francuskiego poety i krytyka literackiego, historiografa Ludwika XIV, od 1684 roku członka Akademii Francuskiej. Nicolas Boileau-Despréaux rozpoczął edukację w kolegium de Beauvais. Jako nastolatek został wysłany na studia teologiczne na Sorbonie, szybko jednak przeniósł się na wydział prawa, zaś śmierć ojca w 1657 roku przyniosła mu niewielki spadek, który pozwolił na poświęcenie się jego największej pasji - literaturze. W tym okresie Boileau zaczął pisać wiersze, które jednak zostały uznane przez krytyków literatury za dosyć słabe, pozbawione talentu i wyrazu. Bardziej istotnym elementem jego wczesnej twórczości okazała się satyra z 1660 rokuwzorowana na utworach starożytnego poety Juwenalisa. Młody twórca umiejętnie sparodiował i zaatakował w niej najbardziej uznanych w tym czasie poetów francuskich - Jeana Chapelain’a, Charla Cotin’a, Philippe Quinault’a i Georgesa de Scudéry - zwracając uwagę na skostniałość używanego przez nich języka literackiego i postulując jego reformę tak, by miał szansę w pełni odzwierciedlać rzeczywistość intelektualną współczesnego świata. Boileau dał się poznać jako miłośnik twórczości Moliera, któremu poświęcił kilka utworów lirycznych z 1663 roku, jak również powstałe w roku 1664 pierwsze dzieło teoretyczno-literackie „Dialogue sur les héros de roman”, ujęte w formie satyry wymierzonej w snobistyczne powieści romansowe popularne w tamtej epoce. Gatunek satyrowy znalazł swoje podsumowanie w wydanym w 1666 roku tomie „Satyry na Pana D…”. Późniejszy okres przyniósł twórczość zdecydowanie dojrzalszą i bardziej cenną metodologicznie, za której początek uznaje się wydanie w 1669 roku „Listów”, ostrzejszych w tonie niż satyry, dojrzalszych w myśli, bardziej wytwornych i dopracowanych w stylu. Ich znakomita estetycznie forma i niezwykle cenna w sensie krytyczno-literackim treść zaskarbiła Boileau sympatię króla Ludwika XIV, który zatrudnił go na swym dworze jako nadwornego krytyka sztuki, a w 1677 roku powierzył mu stanowisko swojego historiografa. W 1674 roku wydano najważniejsze dzieło francuskiego teoretyka literatury - wzorowaną na antycznym dziele Horacego „Sztukę poetycką”, określaną często mianem kodeksu klasycyzmu. Pierwszy tom niniejszej publikacji zawiera Przemówienie do króla (Discours au roi), Satyry (Satires) oraz Listy (Epitres) wraz z bogatymi, historycznymi komentarzami ich autora. Publikację uzupełnia obszerna biografia Nicolasa Boileau-Despreaux, której autorem jest francuski pisarz i tłumacz Pierre des Maizeaux (1666 lub 1673 - 1745).