Ochotnicza Straż Pożarna w Elblągu [fotografia]

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: 1976 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 3 zdjęcia Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Elblągu
  • Fotografie
Data dodania: 19.10.2017

W maju 1977 roku obchodzono Dni Ochotniczej Straży Pożarnej w Elblągu. Święto było okazją do podsumowań działań i wskazania nowych wytycznych na przyszłe lata. Zadania i ofiarność ludzi przy walce z pożarami, klęskami żywiołowymi, organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń, to podstawowe działania pracowników, dodatkowo kształcenie kadr dla potrzeb Państwowej Straży Pożarnej i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej. Należy wspomnieć, że już 1 kwietnia 1875 roku magistrat elbląski postanowił wzorem innych miast powołać zawodową straż pożarną, która funkcjonuje do dziś. W dniu 22 lipca 1972 r. Zawodowej Straży Pożarnej w Elblągu został nadany przez Ministra Spraw Wewnętrznych sztandar. Zarówno sztandar, jak i oryginał aktu nadania, są eksponowane w Sali Historii elbląskiej komendy. Na zdjęciach autorstwa Zdzisława Kusaja z Elbląga, m.in. fragment sztandaru oraz wystawy zorganizowanej w ramach strażackiego święta.