Obwieszczenie Wojewody Gdańskiego w sprawie zwalczania gorzelnictwa w 1946 roku – afisz

Typ: DŻS Rok publikacji: 1946 Miejsce publikacji: Gdańsk Sygnatura: DŻS - VI biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Afisz - 20 w.
  • Gdańsk - gospodarka - 20 w.
  • Alkoholizm - zwalczanie - 20 w.
  • Gorzelnictwo - zwalczanie - 20 w.
  • Wojewoda Gdański - wydawnictwa - 20 w.
Data dodania: 29.05.2017

Obwieszczenie Wojewody Gdańskiego w sprawie zwalczania gorzelnictwa w 1946 roku. Odezwa wydana w formie afisza skierowana do społeczeństwa powojennego przeżywającego trudności aprowizacyjne. Zgromadzone zapasy żywności miały służyć do zaspakajania potrzeb żywieniowych (do walki z głodem) oraz do ich dalszego pomnażania. W związku z tym, władze świeżo utworzonego państwa zakazały produkcji przydomowych spirytualiów, wyznaczając przy tym wysokie kary pieniężne oraz przepadek urządzeń destylujących. Dla osób mających wiedzę o takich nielegalnych działaniach, ale ukrywających ten fakt przed administracją publiczną przewidziano rok aresztu. Na drugiej stronie afisza widnieje pieczęć o treści - "Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku".