Obwieszczenie Wojewody Elbląskiego z ... 1975 Roku w Sprawie Przeciwpożarowego Zabezpieczenia Gospodarki Rolnej w Okresie Żniw i Omłotów ... - afisz

Typ: DŻS Rok publikacji: 1975 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS – VI biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - historia - 20 w.
  • Urząd Wojewódzki w Elblągu - 20 w.
  • Urząd Wojewódzki w Elblągu - wydawnictwa - 20 w.
Data dodania: 05.07.2017

W dniu 10 lipca 1975 roku Wojewoda Elbląski wystosował do mieszkańców Elbląga i okolic Obwieszczenie. Treścią tego dokumentu były ostrzeżenia w zakresie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych w czasie żniw. Podobne coroczne druki - informacje, odezwy, wskazania znajdziemy w Bibliotece Elbląskiej anonsowane przez wieloletniego Komendanta Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Elblągu płk poż. Eugeniusza Kierskiego. Władze administracyjne województwa i (pomniejszych jednostek administracyjnych) ze swej strony także dbały aby straty w plonach spowodowane pożarami były jak najmniejsze. W czternastu punktach przypomniano rolnikom o zasadach używania otwartego ognia, o właściwym przechowywaniu materiałów łatwo palnych, o właściwym korzystaniu z urządzeń elektrycznych i mechanicznych. Wspomniano o wypalaniu traw, zachowywaniu odległości między urządzeniami a suszącymi się plonami, zachowaniu odpowiednich odległości stogów, stert od lasów, torów czy dróg. Nie zapomniano o samotnie bawiących się dzieciach, nierzadko zapałkami.