Oberpräsident von Schön und die Marienburg

Typ: Książka Rok publikacji: 1940 Miejsce publikacji: Halle (Saale) Autor:
  • Schmid, Bernhard
Illustracje: 2 K. Strony: S. 165-272 Sygnatura: IV. 9 Malbork biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Schmid, Bernhard (1872-1947)
  • Malbork - historia
  • Korespondencja
  • Zamek (Malbork) - zbiory
Data dodania: 11.03.2010

Nadbitka z „Schriften der Königsberger Gelehrten Gesellschaft”(15/16 Jahr., H.4). Książka dotycząca nadprezydenta von Schön’a w kontekście jego powiązań z Malborkiem. Poszczególne rozdziały omawiają m. in. dzieje miasta w latach 1773-1815, zainicjowanie odbudowy zamku w latach 1815-1817, nabytki gruntów, fundacje na rzecz akcji (m. in. finansowa dotacja ze strony elbląskiego kupiectwa w sierpniu 1818 r.), współpracę przy restauracji z Karlem Friedrichem Schinklem (słynnym klasycystycznym architektem, malarzem, grafikiem, projektantem dekoracji teatralnych i przedmiotów użytkowych), doprowadzenie dostanu używalności kościoła maryjnego, pisma dotyczące Malborka, przechowywane na zamku zbiory. Do druku dołączono m. in. tablicę z wykazem osobistości współczesnych Schönowi, listy od niego i do niego oraz ilustracje.