Obelisk upamiętniający przekop Wisły (Mikoszewo) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 2 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Mikoszewo, wieś
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Głazy pamiątkowe w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 22.06.2017

Obelisk z 1896 r. upamiętniający realizację ogromnego projektu hydrograficznego o skali globalnej, który przewidywał dokonanie sztucznego przekopu od głównego nurtu Wisły do Zatoki Gdańskiej. Zakończenie tej inwestycji nastąpiło w 1896 r. i połączone było z wielkimi uroczystościami, których efektem był również ufundowany przez mieszkańców wsi Mikoszewo (niem. Nicklaswalde) obelisk. Głaz granitowy o wysokości 120 cm z wyrytym napisem inskrypcyjnym "Prinz Albrechts=Hohe 30.08.1896" postawiony na cokole murowanym z polnych kamieni. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, opis lokalizacji, historię powstania pomnika, stan zachowania, szkic sytuacyjny oraz zdjęcie dodatkowe. Tekst, plany - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.