Obelisk upamiętniający pokój z 1635 roku (Sztumska Wieś) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 5 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Sztumska Wieś, wieś
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Rozejm polsko-szwedzki, 1635
Data dodania: 28.06.2017

Obelisk w formie głazu narzutowego upamiętniający podpisanie rozejmu polsko-szwedzkiego w 1635 r. (12 września 1635 Polska zawarła rozejm ze Szwecją, który miał obowiązywać do 11 sierpnia 1661). Tablica ze zmienionym napisem zawieszona w 1966 r. w Sztumskiej Wsi (gmina Sztum). Głaz granitowy o wysokości 150 cm z tablicą inskrypcyjną (z błędem ortograficznym!). Obok głazu ustawiona jest metalowa tablica informacyjna. Zmiany wymaga napis na kamieniu, który przynosi wstyd zamiast chlubę polskiej historii.  "Kamień Pokoju"- nazywany tak przed 1945 r. różnił się napisem w języku niemieckim, informował on o wydarzeniach z okresu wojen szwedzkich i upamiętniał fakt podpisania pokoju w miejscowym kościele. Tablica została zniszczona, a jej miejsce zastąpiła obecna z błędem. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary głazu, plan sytuacyjny (skala 1:500), opis lokalizacji, literaturę źródłową. Tekst oraz plany opracował - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.