Obelisk upamiętniający bitwę w czasie wojen szwedzkich (Trzciano) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 5 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Trzciano, wieś
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Głazy pamiątkowe w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 22.06.2017

Obelisk z 19.06.1966 r. upamiętniający bitwę w czasie wojen szwedzkich. 27 czerwca 1629 r. hetman polny Stanisław Koniecpolski zadał klęskę wojskom Gustawa Adolfa- właśnie w rejonie między Trzcianem a Pułkowicami. Obelisk postawiono we wsi Trzciano, gmina Ryjewo, ufundowany przez społeczeństwo ziemi sztumskiej. Głaz narzutowy o wys. 120 cm z tablicą inskrypcyjną z białego marmuru, wymiary: 46 x 62 cm. Na tablicy napis upamiętniający wydarzenia z 1629 r. (oraz z okazji 1000 - Lecia Państwa Polskiego). Głaz otaczają dwa murki o wys. 32 cm i dł. 9 m - tworząc zarys trójkąta (otoczenie zmieniło się, co widać na dołączonym zdjęciu archiwalnym). Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, opis lokalizacji, historię wojny szwedzkiej, stan zachowania, literaturę źródłową, plan sytuacyjny oraz zdjęcie archiwalne z lat 60tych XX w. Tekst, plany oraz zdjęcia - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.