Obelisk poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej (Kisielice) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [3] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Kisielice - historia
  • Obelisk Armii Czerwonej w Kisielicach
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 01.08.2017

W roku 1948 z inicjatywy mieszkańców Kisielic stanął obelisk nazywany przez wiele lat Pomnikiem Wdzięczności. Obelisk zachował się, natomiast cmentarz nie istnieje. Na betonowej podstawie (trzy schodki) ustawiono dwie bryły. Na dolnej- tablica z czarnego drobnoziarnistego marmuru, zwieńczona łukiem z napisem: "Wieczna chwała bohaterom Armii Czerwonej - społeczeństwo Gminy Kisielice". Na drugiej bryle umieszczono pięcioramienną gwiazdę z metalu. Całość wieńczy bryła w kształcie stożka o wysokości 235 cm  na którym zawieszona została mniejsza pięcioramienna czerwona gwiazda. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcia, wymiary obelisku, opis lokalizacji pomnika, stan zachowania, szkic sytuacyjny, literaturę źródłową. Tekst, plany oraz zdjęcia wykonał - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.