Obelisk poległych w I wojnie światowej (Zastawno) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [5] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Zastawno, wieś
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • I wojna światowa, 1914-1918 - Polska - pomniki
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
Data dodania: 30.06.2017

Obelisk poległych w I wojnie światowej usytuowany w centrum wsi Zastawno (niem. Schonberg) - gmina Młynary. Powstał w 1925 r., o czym świadczy data wyryta na tylnej płycinie, z inicjatywy mieszkańców oraz parafii protestanckiej. Ustawiony na betonowym podeście, składa się z trzech części (również betonowych). Oprócz symboli militarnych, zawieszone z czarnego marmuru tablice inskrypcyjne poświęcone poległym na frontach I wojny światowej, z wyrytymi nazwiskami i datami. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia (kserokopie), wymiary oraz materiał z którego wykonano obelisk, plan sytuacyjny, opis lokalizacji. Tekst oraz plany opracował - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.