Obelisk poległych w I wojnie światowej (Pogrodzie) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1996 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Kapliczka przydrożna w Pogrodziu
  • Obelisk pamiątkowy w Pogrodziu
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 28.09.2017

Obelisk usytuowany w centrum wsi, na terenie przykościelnym we wsi Pogrodzie, gmina Milejewo [nosiła ona za Prusów miano Podarkin, zmienione następnie przez kolonizatorów niemieckich na Pogardischen. Po wybudowaniu kościoła nosiła do 1945 r. nazwę Nowy Kościół-Górka (Neukirch Höhe)]. Obelisk z granitowych ciosów granitowych (szarych i czerwonych) powstał w latach 20tych XX wieku, upamiętniając poległych na frontach I wojny światowej. Wysokość samego postumentu - 205 cm. Nad gzymsem zwieńczenie w formie cokołu, na którym dawniej znajdował się krzyż walecznych, obecnie stoi współczesna figura Matki Boskiej, umieszczona w przeszklonej drewnianej gablocie. Dzisiaj obelisk pełni rolę kapliczki przydrożnej. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia (kserokopie), wymiary, opis historyczny oraz opis stanu zachowania. Plany wykonał - Dariusz Barton, tekst oraz zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.