Obelisk poległych w I wojnie światowej (Piotrowiec) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Piotrowiec, wieś
  • I wojna światowa, 1914-1918 - Polska - pomniki
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 21.06.2017

Obelisk upamiętniający poległych w I wojnie światowej (powstał w latach 20tych XX wieku) w miejscowości Piotrowiec (niem. Peterswalde) gmina Pieniężno. Fundatorem  obelisku z piaskowca o wym. 90 x 70 x 45 cm i drewnianego krucyfiksu o wys. 150 cm byli mieszkańcy Piotrowca i okolicznych wsi (Małe Klusity, Nałaby, Gaudy, Kiersity i in.). Pomnik usytuowany w pobliżu muru otaczającego cmentarz kościelny. Na frontowej ścianie obelisku napis wgłębny, litery złocone - z nazwiskami poległych. U dołu tablicy monodram XP oraz skrót R.I.P w wieńcu laurowym. Pomnik w Piotrowcu- upamiętnienie czasów I wojny, był na terenie woj. elbląskiego jedynym systematycznie odnawianym i zadbanym. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, listę nazwisk poległych oraz opis lokalizacji. Tekst oraz zdjęcia - Maria Gawryluk, plany opracował - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.