Obelisk poległych w I wojnie światowej (Orneta) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Obelisk poległych w I wojnie światowej w Ornecie
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 29.09.2017

Stela umieszczona na dawnym cmentarzu, należącym do wzniesionego w 1830 roku kościoła parafialnego ewangelickiej Ornety. Obecnie jest to świątynia greko-katolicka p.w. św. Mikołaja. Obelisk znajduje się w zachodniej kwaterze cmentarza, w odległości 35 metrów od kościoła. Fundament z kamieni polnych, na nim betonowy cokół o wysokości 75 cm. Do cokołu przymocowana stela z piaskowca o wymiarach 70 x 35 x 150 cm (wysokość), sklepiona łukiem pełnym. Pod sklepieniem krzyż maltański, poniżej treść inskrypcji (mocno zatarta). Upamiętnienie poległych w I wojnie światowej nastąpiło w latach 20tych XX wieku. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcia, wymiary, opis historyczny, szkic sytuacyjny (skala 1:500) oraz opis stanu zachowania. Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.