Obelisk poległych w I wojnie światowej (Nowe Monasterzysko) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [5] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Nowe Monasterzysko, wieś
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 30.06.2017

Obelisk poległych w I wojnie światowej usytuowany w centrum osady Nowe Monasterzysko, gmina Młynary - na dawnym cmentarzu rodowym właścicieli majątku Neu Munstnberg- von Belau'ów. Obelisk kilkustopniowy, zwężający się ku górze. W naczółku znajduje się krzyż maltański, poniżej tablica inskrypcyjna z nazwiskami poległych i zaginionych. Powstał w latach 20tych XX wieku z inicjatywy mieszkańców wsi oraz właściciela majątku. We wnętrzu cmentarza pozostały również ruiny dawnej kaplicy z piękną XVII-wieczną płytą nagrobną Joh. Joachima Balau z 1623 r. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary oraz materiał z którego wykonano obelisk, plan sytuacyjny, opis lokalizacji. Tekst oraz plany opracował - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.