Obelisk poległych w I wojnie światowej (Milejewo) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: [1996] Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [3] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Obelisk pamiątkowy w Milejewie
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 28.09.2017

Obelisk ceglany o wysokości 420 cm, usytuowany w zachodniej części wsi, otoczony klonami i kasztanowcami. Prowadzą do niego schody flankowane cokolikami z granitowymi kulami. Upamiętnienie poległych w I wojnie światowej znajdowało się na środku podestu, zniszczone w 1948 r. Podest w chwili obecnej poprzedza wysoki mur, w którym znalazła się figura Chrystusa. Na murze tablica inskrypcyjna z napisem: "Serce Jezusa Ratuj Nas. Chrystusowi Królowi Wdzięczni i Wierni Polacy. 27.06.1948. ren. 1971". Nad tablicą potrójna lampa elektryczna z kulistymi kloszami. Pierwotny obelisk powstał 11.09.1921 r., fundatorem był Związek Weteranów Wojennych wsi Milejewo (Trunz). Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia (kserokopie), wymiary, opis historyczny oraz opis stanu zachowania. Plany tekst oraz zdjęcia wykonali: Dariusz Barton oraz Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.