Obelisk poległych w I wojnie światowej (Kwietniewo) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Kwietniewo, wieś
  • I wojna światowa, 1914-1918 - Polska - pomniki
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
Data dodania: 26.06.2017

Obelisk ku czci poległych w I wojnie światowej we wsi Kwietniewo (niem. Königlich Blumenau) gmina Rychliki powstał w latach 20tych XX w. z inicjatywy ewangelickiego pastora oraz mieszkańców okolicznych wsi. Obelisk w całości wykonany z granitowych głazów narzutowych, częściowo poddany obróbce. Podstawą jest zaprawa cementowo-wapienna o szerokiej spoinie (w kształcie schodkowej piramidy). Obelisk o wymiarach 150x150x110 cm, zwieńczony kulą z szarego granitu. Brak marmurowych płyt inskrypcyjnych (w latach 80tych przewiezione do Niemiec). Obelisk w bardzo złym stanie zachowania, wiele uszkodzeń, zdewastowany. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia (kserokopie), wymiary, opis lokalizacji, historię powstania pomnika, stan zachowania, szkic sytuacyjny. Tekst oraz plany - Dariusz Barton ; zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.