Obelisk poległych w I wojnie światowej (Jagodnik) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Obelisk pamiątkowy w Jagodniku
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 28.09.2017

Obelisk usytuowany w centrum wsi Jagodnik (niem. Behrendshagen), gmina Milejewo. Fundament i cokół z kamieni polnych ciosanych, połączonych zaprawą cementowo-wapienną, o wysokości 425 cm. Na obelisku tablica granitowa (czerwona) z inskrypcją oraz krzyżem maltańskim. Pomnik poświęcony poległym żołnierzom, powstał prawdopodobnie w latach 20tych XX w. (wzmianka o obelisku widnieje w książce E. Kerstana z 1925 r.). Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcie (kserokopia), wymiary, opis historyczny, opis stanu zachowania oraz szkic sytuacyjny (skala 1:750). Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.