Obelisk poległych w I wojnie światowej (Bągart) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [4] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Bągart, wieś
  • Głazy pamiątkowe w Polsce
  • I wojna światowa, 1914-1918 - Polska - pomniki
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 30.06.2017

Obelisk upamiętniający poległych w I wojnie światowej, powstał w 1924 r. we wsi Bągart  (niem. Baumgarth) – gmina Dzierzgoń. Fundatorem obelisku byli mieszkańcy, w tym parafianie katoliccy (na ogół upamiętnianie dokonywali protestanci). Głaz granitowy ustawiony na murowanym cokole, utworzonym z polnych kamieni, połączony zaprawą cementową. Głaz o wymiarach 215 x 146 x 140 cm, gładko oszlifowany, u góry płaskorzeźbione przedstawienie hełmu na liściach dębu (częściowo zatarte), pod spodem inskrypcja z nazwiskami poległych. W lewym dolnym rogu sygnatura wykonawcy obelisku Hermanna z Elbląga. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary obelisku, nazwiska poległych, plan sytuacyjny (skala 1:500), opis lokalizacji, literaturę źródłową. Tekst oraz plany opracował - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.