Obelisk ku czci Stefana Żeromskiego (Kwidzyn) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 5 K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Gimnazjum w Kwidzynie - historia
  • Obelisk pamiątkowy w Kwidzynie
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Żeromski, Stefan (1864-1925)
Data dodania: 03.08.2017

Obelisk w formie cokołu z popiersiem. Cokół wykonany z betonu o wymiarach 57 x 74 x 163 cm (wysokość). Od frontu tablica inskrypcyjna odlana z metalu o wymiarach 54 x 33 cm z napisem: "Stefanowi Żeromskiemu bojownikowi o polskość Dolnego Powiśla w 40-tą rocznicę otwarcia szkoły absolwenci, pracownicy i komitet rodzicielski, Kwidzyn, 10 listopada 1977. Na cokole popiersie pisarza odlane z brązu o wysokości 53 cm. Obelisk umiejscowiony niedaleko bramy gmachu liceum (dawnego polskiego gimnazjum) w Kwidzynie przy ul. Konarskiego 12. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia w kolorze, wymiary, opis lokalizacji, historię powstania tablicy, literaturę źródłową, szkic sytuacyjny. Tekst, zdjęcia oraz plany wykonał - Dariusz Barton. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.