Obelisk ku czci powstańców listopadowych (Fiszewo) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [3] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Fiszewo, wieś
  • Obelisk pamiątkowy w Fiszewie
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Tablice pamiątkowe w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 01.08.2017

25 stycznia 1975 r. odsłonięto obelisk ku czci powstańców listopadowych we wsi Fiszewo (niem. Fischau), gmina Gronowo Elbląskie. Fundatorem był Wojewódzki Komitet Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa w Elblągu, autorem projektu - Henryk Lula. Na cokole z kamieni ciosanych połączonych zaprawą cementową postawiony głaz granitowy o wysokości 130 cm (bez obróbki plastycznej). Na nim przymocowana tablica inskrypcyjna upamiętniająca poległych w styczniu 1832 r. oraz przypominająca o XXX rocznicy wyzwolenia ziemi elbląskiej. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia w kolorze, wymiary, opis lokalizacji, literaturę źródłową, plan sytuacyjny. Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.