Obelisk ku czci kolejarzy i celników polskich (Szymankowo) [skoroszyt]

Typ: DŻS Rok publikacji: 1994 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [6] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Szymankowo, wieś
  • Obelisk kolejarzy i celników polskich w Szymankowie
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
Data dodania: 09.08.2017

Obelisk upamiętniający bestialsko pomordowanych przez hitlerowców kolejarzy i celników wraz z rodzinami 01.09.1939 r. Monument ustawiony we wsi Szymankowo (niem. Simonsdorf), gmina Lichnowy. Obelisk z czerwonego granitu o wysokości 225 cm z tablicą inskrypcyjną odlaną z brązu, z krzyżem grunwaldzkim z niklu o wymiarach 10 x 10 cm oraz plakietką z wizerunkiem orła (blacha miedziana o wymiarach 28 x 37 cm). Fundatorem upamiętnienia byli kolejarze z pomorskiej DOKP - Węzeł Malbork. Odsłonięcie nastąpiło 01.09.1953 r. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, kolorowe zdjęcia, wymiary oraz materiał z którego wykonano obelisk oraz tablicę, opis historyczny, opis stanu zachowania oraz literaturę źródłową. Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.