Obelisk ku czci bojowników o polskość Powiśla (Mikołajki Pomorskie) [skoroszyt]

Typ: DŻS Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [3] K. Sygnatura: DŻS - VI.4.5.1 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Pomniki i obeliski w Polsce
  • Obelisk w Mikołajkach Pomorskich
  • Karty ewidencyjne miejsc pamięci narodowej w Polsce
  • Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk Męczeństwa w Elblągu
Data dodania: 27.09.2017

Obelisk składający się z dwóch brył, ustawiony na podstawie betonowej - o łącznej  szerokości 200 cm. Odsłonięcie nastąpiło 04.09.1966 r. (okazją do upamiętnienia były obchody 1000lecia Państwa Polskiego). Oprócz wyrytych liter, pomalowanych farbą - na bryle mniejszej umieszczono znak Rodła. Tablica pamiątkowa i obelisk poświęcono trzem działaczom polonijnym: Stanisław Szreiber zamordowany w Oświęcimiu, Gertruda Szymańska oraz Antoni Reczkowski - zmarli po wyzwoleniu. Skoroszyt zawiera plan orientacyjny, zdjęcia, wymiary, opis historyczny, opis stanu zachowania, szkic sytuacyjny (skala 1:500) oraz literaturę źródłową. Tekst oraz plany wykonał - Dariusz Barton, zdjęcia - Maria Gawryluk. Karta ewidencyjna miejsca pamięci narodowej pochodzi z dużej kolekcji dokumentów życia społecznego Biblioteki Elbląskiej.