O cieplicach we Skle Ksiąg Troie. Przez Erazma Syxta Philozophiey y Medicyny Doktora Napisanych...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1617 Miejsce publikacji: Zamość Autor:
  • Sixtus, Erazm
Strony: 206, [5] Sygnatura: Pol.7.II.303 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Sixtus, Erazm (1570-1635) [właśc. Mrzygłód]
  • Szkło, wieś
  • Wody siarczane
  • Wodolecznictwo
  • Oczko, Wojciech (1537-1599)
Data dodania: 05.11.2013

Sixtus Erazm (właśc. Mrzygłód) (1570-1635) – doktor medycyny i filozofii. W swoim dziele opisuje źródła wody siarczanej we wsi Szkło niedaleko Lwowa. Autor powołuje się na inne źródło o tych wodach, a mianowicie na "Cieplice" Wojciecha Oczko (1537-1599). Sixtus traktuje zatem swoje dzieło jako uzupełnienie do w/w pozycji. Druk wydany w Zamościu przez Krzysztofa Wolbramczyka, w formacie 4°, zawiera pieczęci Biblioteki Gimnazjum Elbląskiego i Stadtbibliothek. Oprawa druku – pergamin (oprawa z japem); obleczenie – czerwone; okładzina – tektura; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.