Novum Testamentum omne, tertio iam ac diligentius ab Erasmo Roterdamo recognitum, non solum ad Graecam veritatem, verum etami ..

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1522 Miejsce publikacji: Basileae Sygnatura: Ob.6.IV.182 biblioteka cyfrowa link Języki: grc, lat Hasła kluczowe:
  • Biblia
  • Pismo Święte
  • Druk teologiczny – 16 w.
  • Reformacja
Data dodania: 04.12.2009

Najstarszym drukiem XVI w. jest trzecie wydanie Nowego Testamentu w języku łacińsko-greckim. Pochodzi z roku 1522, a wydany został w oficynie drukarskiej Frobena w Bazylei. Biblia zawiera drzeworytowe ornamenty w postaci pojedynczej litery w kolorze czarno-białym. Druk dwukolumnowy; lewa kolumna w języku greckim, prawa w języku łacińskim. Występują liczne marginalia w języku łacińskim. Prow.: 1. Biblioteka Gimnazjalna w Elblagu [pieczęć] 2. Biblioteka Miejska w Elblągu [pieczęć] Oprawa: mnisza (Chcąc uczynić książkę lżejszą a także dla oszczędności surowca stosowano czasem półskórek na desce tzn. pokrywano skórą powierzchnię książki na grzbiecie i tylko w połowie okładzin  - były to oprawy mniszowe), deska, skóra biała, tłoczenia ślepe, resztki klamer, XVI w.