Normam consulis, facibus [...] Joh. Ernesti Schmieden ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: [18 w.] Miejsce publikacji: Gedani Autor:
  • Czerniewski, David
Strony: [28] K. Sygnatura: Pol.7.IV.11 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Schmieden, Johann Ernst (1626-1707)
  • Diesseldorff, Johann Gottfried von (1668-1745)
  • Druk okolicznościowy - 18 w.
  • Teksty łacińskie – 18 w.
Data dodania: 02.12.2014

Druk łaciński autorstwa Dawida Czerniewskiego. Tekst dotyczy gdańskiego burmistrza Johanna Ernsta Schmiedena (1626-1707), opiekuna biblioteki miejskiej, zasłużonego dla nauki i kultury. Syn burmistrza Nathanaela Schmiedena i Katarzyny, z d. Brandner. Będąc opiekunem biblioteki Rady Miasta zgromadził znaczne fundusze na zakup książek oraz egzemplarz obowiązkowy z drukarni miejskiej. Ufundował około dwóch tysięcy woluminów dla biblioteki. Autor kilkudziesięciu druków okolicznościowych. Druk dedykowany gdańskiemu uczonemu, profesorowi Gimnazjum w Gdańsku, burmistrzowi (od roku1720) Johannowi Gottfriedowi von Diesseldorff (1668-1745). Druk współoprawny (klocek introligatorski), Pol.7.IV.08-Pol.7.IV.27. Format bibliograficzny: 2°. Pieczątki: 1, 10, 11, 19. Dawne sygnatury: NN.1.Miscell.1. Zewnętrzne oznaczenia: NT, DS. Na wewnętrznej stronie okładki wklejony ekslibris: ex Bibliotheca Rosenbergiana. Część krawędzi przycięta - druki różnej wielkości. Typ oprawy (materiał) – papier (obleczenie koloru żółtego); okładzina – tektura; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielkie deformacje; znaczne zabrudzenia; brak zacieków/zaplamień. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.