Nonnullas sacri codicis editiones quae in Bibliotheca Publica Gymnasii Elbingensis exstant recenset cum ad annuam legum scholasticarum repetitionem d. XI Sept. a. c. MDCCLV solemni ritu instituendam permagnificos et amplissimos patriae Patres [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1755 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 12 ] Sygnatura: Pol.8.II.4698 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - Actus Liectionis
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Biblioteka Gimnazjum Elbląskiego - zbiory - 18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Data dodania: 12.12.2019

Mowa okolicznościowa rektora Gimnazjum Elbląskiego z 1755 r. wygłoszona w czasie obchodów tzw. Actus Liectionis po ostatnich egzaminach we wrześniu. Koniec roku szkolnego świętowano, organizując koncert, publiczne czytanie regulaminu szkolnego oraz przygotowując teatralne przedstawienie. Mowę wygłaszał także rektor szkoły, który dziękował władzom miasta i mecenasom za protekcję i finansowe wsparcie gimnazjum. Z kolei burmistrz dziękował kadrze nauczycielskiej za jej pracę dydaktyczną. W 1755 tematem mowy były najcenniejsze zbiory biblioteki gimnazjalnej, czyli wybrane edycje Pisma Świętego - w tym wielojęzyczne przekłady. Mowę Lange rozpoczyna jednak od pochwały samej biblioteki jako świątyni wiedzy w mieście oraz jej opiekunów. Rektor omawia poszczególne edycje, przywołując ich wydawnicze losy i cechy szczególne. Wśród nich są: Biblia Polyglotta Antwerpiensia, Biblia Polyglotta Francisci Vatabli, Novum Testamentum Polygl. studio et labore Eliae Hutteri. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.