Niederschlesien. Seine Entwicklung und seine Zukunft

Typ: Książka Rok publikacji: 1923 Miejsce publikacji: Berlin Autor:
  • Köhrer, Erich - wyd.
Illustracje: 155 Strony: 140 Sygnatura: KD.393 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Dolny Śląsk - 20 w.
  • Dolny Śląsk - monografia
  • Dolny Śląsk - regionalia
  • Prowincje pruskie
  • Dolny Śląsk - stare fotografie
  • Köhrer, Erich (1883-1927)
Data dodania: 10.05.2023

Niederschlesien. Seine Entwicklung und seine Zukunft (Berlin, 1923) - ilustrowana bogatym materiałem fotograficznym praca zbiorowa dotycząca rozwoju i przyszłości Dolnego Śląska pod redakcją niemieckiego dziennikarza, dramaturga, krytyka, publicysty i wydawcy Ericha Köhrera (1883-1927). Dolny Śląsk (niem.Niederschlesien), to region położony na południowym zachodzie Polski. Od południa graniczy z Czechami, a od zachodu z Niemcami. Współcześnie Dolny Śląsk często utożsamiany jest z obszarem województwa dolnośląskiego, choć należy podkreślić, iż historyczne granice Dolnego Śląska nie pokrywają się dziś z województwem. Dolny Śląsk to region o niezwykłej historii, bogaty w ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne. Opracowanie powstało przy współpracy i z udziałem wybitnych osobistości Śląska oraz szczególnym wsparciu władz regionu. Praca została wydana jako tom III w serii wydawniczej Deutsche Stadt - Deutsches Land. Materiał został podzielony na trzydzieści rozdziałów i poprzedzony przedmową ówczesnego nadprezydenta prowincji Dolny Śląsk Hermanna Zimmera (1867-1928). Poszczególne rozdziały słowem i obrazem opisują m.in. życie kulturalne, zabytki i osobliwości, środowisko geograficzne, krajobraz, warunki życia mieszkańców, drogi wodne, pasma górskie, gospodarkę regionu, przemysł, wydobycie węgla, rolnictwo, najważniejsze miasta (Wrocław, Legnica) i miejscowości regionu, urzędy i instytucje, miejscowości i parki uzdrowiskowe etc.