Neuer und Alter Verkehrter Dienstbothen- Calender auff das 1717. Jahr Christi: worinnen gantz gewisse Dinge, von dem Lauff der Sonnen, Monds und dessen Vierteln vorher gesagt, auch ungewisse von der zukünfftigen Witter- und Veränderung [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: [1716] Miejsce publikacji: Danzig Autorzy:
  • Pater, Paul
  • Goldwurm, Kaspar
  • Zeiler, Martin
Strony: [36], Sygnatura: Pol.8.II.4792.2 Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Pater, Paul (1656-1724)
  • Kalendarz 18 w.
  • Astronomia
  • Diabeł
  • Egzemplum
Data dodania: 11.12.2019

Kalendarz gdański autorstwa profesora matematyki z Gimnazjów Akademickich w Toruniu i Gdańsku na rok 1717. Motywem przewodnim kalendarza jest opowieść o diabelskich posłańcach oraz zgodnie z brzmieniem tytułu – nadzwyczajne zjawiska pogodowe. W drugiej części kalendarza w tzw. „Calender Prognosticon” autor przytacza opowieści o straszliwych nawałnicach. Opowiada o burzy, jaka nawiedziła 18 lipca 1667 r. Świdnicę, podczas której zginęło dziesięć osób. Pioruny uderzając w budynki, burzyły mury, następnie wystąpiło trzęsienie ziemi, które zniszczyło wieże i mury miasta. Autor przytacza także opisy gwałtownych nawałnic z innych krajów, np. z 1560 r. z Hiszpanii i z 1601 z Francji. Cytuje m.in. kronikę brunszwicką, zbiór cudownych opowieści Kaspara Goldwurma (1524-1559) „Wunderwerck und Wunderzeichen Buch” wydaną w 1557 r. we Frankfurcie nad Menem, dzieła niemieckiego historyka Martina Zeilera (1589-1661) oraz innych autorów, z których przedrukowuje przerażające egzempla relacjonujące nadzwyczajne zjawiska pogodowe z dawnych wieków. Pod koniec charakteryzuje cztery pory roku nadchodzącego 1717 r.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.