Navis Illustrissimi [...] Jacobi Zadzik, Episcopi Cracovien: Ducis Seueriae [...] studiosa iuventute academicá ...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1636 Miejsce publikacji: Cracoviae Autor:
  • Zadzik, Jakub
Strony: [10] K. Sygnatura: Pol.7.III.284 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Zadzik, Jakub (1582-1642)
  • Sulikowski, Mikołaj (ca 1603-1670)
  • Nowodworski, Bartłomiej (ok. 1552-1625)
  • Polska - historia - 17 w.
  • Druk okolicznościowy - 17 w.
  • Poezja łacińska - 17 w.
Data dodania: 12.11.2014

Wiersze okolicznościowe skierowane do biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika (1582-1642). Jako biskup swoimi aktywnymi działaniami i nieprzejednaną postawą doprowadził do wszczęcia procesu, a następnie do wydania wyroku (1638), który likwidował szkolnictwo ariańskie w Rakowie. W latach 1637-1642 zbudował w Kielcach pałac biskupi, należący do najpiękniejszych rezydencji polskich. Interesującym elementem wewnątrz pałacu (w Izbie Górnej Stołowej) jest fryz utworzony z dwóch rzędów portretów biskupów krakowskich – poprzedników i następców fundatora pałacu. Wiersze zebrane w druku podpisali studenci oraz profesorowie Akademii w Krakowie, traktując Zadzika jako "kapitana okrętu Akademii Krakowskiej". Na odwrotnej stronie karty tytułowej herb Zadzika, pod nim wiersz łaciński Franciszka Bogdańskiego, ucznia szkół Nowodworskich. Dalej wiersze uczniów i profesorów: Constantinus Hyacintus Lubomirski, Joannes Franciscus Walewski, Ludouicus Zieleński, Ioannes Stanislaus Koryciński, Nicolaus Ostrowski, Franciscus Serny, Christophorus Ostrowski, Christophorus Baldouinus, Bonauentura Madaliński, Stanislaus Kostka, Adamus Wierzchowski, Alexander Kostka, Franciscus de Obory Leśniowolski, Constantinus Alexander ab Ostrog, Abrahamus Lezynski, Martinus Lezyński, Andreas Kuropatwa, Albertus Radziechowski, Joannes Kuckowski, Bonauentura Rozniatowski, Adamus Tagoborski, Alexander Ioannes Borowski, Nicolaus Tagoborski, Joannes Radziechowski, Lucas Serny. Na końcu dedykacja od Kolegium Nowodworskiego [rektorem był Bartłomiej Nowodworski (ca. 1552-1625)] (dawne Gimnazjum św. Anny – jedna z najstarszych istniejących i nieprzerwanie działających w Polsce szkół średnich o charakterze świeckim). Wszystkie karty druku w stylizowanych florystycznych ramkach. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.III.281-Pol.7.III.352. Format bibliograficzny: 2. Pieczątki: 1, 7, 10, 11, 18. Dawne sygnatury: D.2.Miscell.1. Krawędzie przycięte. Typ oprawy (materiał) – półskórek; obleczenie – brązowa skóra, papier różowy; okładziny tektura; zdobienia oprawy - tłoczenia ślepe; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; średnie zabrudzenia; średni stopień zainfekowania mikroorganizmami; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. Uwaga: Pol.7.III.284=E.VIII.216. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.