Natalitia principis generosissimi Guilielmi primi regis Borussorum imperatoris Germanorum die XXII Martii anno MDCCCLXXIV

Typ: Książka Rok publikacji: 1874 Miejsce publikacji: Regimonti Autor:
  • Stein, Caspar
Strony: 28 Sygnatura: 35167/4 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stein, Caspar (1592 -1652)
  • Królewiec - historia - 17 w.
Data dodania: 24.02.2011

Caspar Stein (1592 -1652)- urodzony w Królewcu niemiecki uczony, podróżnik i lekarz. W latach 1613-1618 studiował filozofię, medycynę i historię, jednocześnie podróżując po całych Niemczech. Zwiedził Austrię, Włochy, Szwajcarię, Francję, Anglię, Belgię i Holandię, gdzie nawiązywał kontakty z uczonymi, opisywał pomniki przeszłości, kulturę, przepisy prawne i obyczaje. Po powrocie do rodzinnego miasta pracował jako lekarz i studiował teologię. W swoich dziełach omawiał w języku łacińskim historię odkryć geograficznych, przytaczał historyczne opisy dokonań znanych podróżników oraz relację z własnych podróży, jak również rozważania dotyczące spraw ostatecznych. Omawiana rozprawa dotyczy zabytków nowomiejskiej części Królewca, zwanej Lipnikiem (niem. Löbenicht), m. in. kościoła św. Barbary, ze szczególnym uwzględnieniem epitafiów, których teksty są przytoczone. „Natalitia principis …1874” to czwarty druk w klocku introligatorskim (książka współoprawna-klocek -35167/1-4).