Nakrycie głowy kościelnej służby porządkowej z czasów wizyty papieża w Gdańsku

Typ: DŻS Rok publikacji: 1987 Miejsce publikacji: Gdańsk Sygnatura: DŻS – XVI. biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Kościelne Służby Mężczyzn
  • Furażerka, czapka okolicznościowa
  • Pielgrzymka Jana Pawła II
  • Gdańsk - historia - 20 w.
  • Jan Paweł II, papież (1920-2005) (właśc. Karol Józef Wojtyła)
  • Znaczek okolicznościowy
Data dodania: 24.04.2013

Na zdjęciu furażerka (pierożek) – rodzaj miękkiej, płóciennej czapki bez daszka, o podłużnym kształcie, stosowanej najczęściej w wojsku lub w służbach porządkowych. Na czapce widnieje okrągły znak z napisem w otoku: Ojciec św. Jan Paweł II w Gdańsku VI’87. W środku znaku napis: Gedania Semper Fidelisz polską flagą (Gdańsk zawsze wierny) - jest to dewiza łacińska chętnie używana przez różne miasta, formacje wojskowe czy organizacje. Nakrycie głowy używane przez Kościelne Służby Mężczyzn od 28.02.1987 r., niecałe pół roku przed planowanym pobytem w Trójmieście Ojca Świętego Jana Pawła II (trzecia pielgrzymka do Ojczyzny). Zadaniem służb miało być zagwarantowanie bezpieczeństwa i ładu podczas nabożeństw z udziałem papieża na Wybrzeżu Gdańskim. Jednorazowa inicjatywa przeistoczyła się w duszpasterstwo, obchodzące w 2012 r. srebrny jubileusz istnienia. Do furażerki posiadanej przez Bibliotekę Elbląską dopięty jest znaczek pamiątkowy wydany również na okoliczność pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.