Nachträge zu den Statuten des 2.Elbinger Schützen-Vereins

Typ: Książka Rok publikacji: 1852 Miejsce publikacji: Elbing Strony: 4 Sygnatura: 35918 adl. 54 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Elbląg - życie społeczne - 19 w.
  • Elbląg - towarzystwa - 19 w.
  • Towarzystwa strzeleckie
Data dodania: 19.11.2010

Suplementy do statutów drugiego Towarzystwa Strzeleckiego w Elblągu. Uzupełnienienia statutów dotyczą przede wszystkim obowiązującego członków wymogu lojalności względem króla Prus oraz mówią o mozliwości usunięcia z szeregów towarzystwa tych członków, którzy ujawnią swoje nieprawomyślne poglądy lub zostaną skazani na karę infamii. Towarzystwa strzeleckie, bardzo popularne w Niemczech w XIX w., wywodziły się od istniejących już w średniowieczu bractw strzeleckich. O ile w okresie Wiosny Ludów skupiały one nastawionych prodemokratycznie obywateli, w dobie monarchii i cesarstwa prezentowały wiernopoddańczą i rojalistyczną postawę. W Elblągu w XIX w. i później działało kilka towarzystw strzeleckich.